Obec Zábeštní Lhota
Drobečková navigace

Úvodní stránka > Historie a současnost

Historie a současnost

Obec Zábeštní Lhota leží 12km od okresního města Přerova  na výšině. Je obklopena ze všech stran lesem.

Lhotský katastr měří 148 ha. Obec leží ve výšce 293 m nad mořem.Obec Zábeštní Lhota patří mezi starší osady. První zprávy o ní jsou v zemských deskách  olomouckých  knih z r. 1397. Název je zřejmě odvozen od názvu mlýna, který leží na cestě od Penčic a patří též k Zábeštní Lhotě.Mlýn se jmenuje "Bešť" a obec leží za Beštěm, takže Zábeštní Lhota.

Obecní úřad sídlí v budově č. 13 v horní části obce. V této budově je obchod smíšeného zboží a požární zbrojnice. U budovy OÚ stojí stará lípa uznaná jako památný strom,  její stáří se odhaduje na 300 let. Je součásti života v obci. Obec oslavila v roce 1997 malými oslavami v době hodů  - 600 let od jejího založení.

Významnou stavbou v dolní části obce je kaple zasvěcena "Na nebe vzetí Panny Marie" s věžními hodinami, a dále pamětní deska k uctění památky obětí padlých v 1.světové válce. V lese, směrem k Penčicím je památník padlých ve 2.světové válce.

Obec Zábeštní Lhota se odtrhla od střediskové obce Prosenice a osamostatnila se v roce 1990. Nyní pracuje v obci 5 členné zastupitelstvo obce.

Obecní úřad má jednu zaměstnankyni p.účetní OÚ zaměstnanou na částečný úvazek.

Úřední hodiny jsou v pondělí od 16.00 hod. do 18.00 hodin. V této budově je také obchod smíšeného zboží, požární zbrojnice a knihovna. Výpůjční doba v knihovně je v pátek od 15.00 hod. do 17.00 hodin. Ve výpůjčkách jsme na 1.místě v okrese Přerov. V obci nejsou žádné obecní byty, ani byty jiných organizací. Zástavba v obci je tvořena rodinnými domy k bydlení a některé slouží jen k rekreačním účelům.Je zde 63 obytných domů a 160 obyvatel trvale žijících,
a 33 rekreačních chat.

Doprava je zde omezena. Linka ČSAD Zábeštní Lhota - Přerov byla omezena a sloučena s linkou Velký Újezd. V dopoledních hodinách je doprava nejvíce omezena. Autobus do Přerova je de v 7.00 hodin a potom až ve 13,00 hodin a dále v 15.10 hod. odjíždí do Přerova a potom až ve 21.05 hodin. Základní dopravní obslužnost je zajištěna. Občané využívají také linky Přerov - Tršice  do Penčic.

V naší obci není škola ani mateřská školka. Děti dojíždějí do školy do Prosenic, kde je základní škola od 1.-5. třídy a potom přecházejí do Přerova. Do školky dojíždějí do Buku.

Jedinou organizací, která pracuje v obci je SDH, která byla založena již v r.1933. Členové SDH se účastní soutěží , dodržují zvyk vodění medvěda - Ostatky, pořádají hodovou zábavu.

V obci byla v 80. letech dokončena kanalizace se 2 biologickými rybníky.

  • v r. 1994 byl vybudován veřejný vodovod
  • v r. 1996 byl vybudován plynovod
  • v r. 1997 byla vybudována digitalizace telefonní sítě
  • v r.2006 byl zřízen internet Wifi

V obci jsou 2 SHR a několik živnostníků.

Pravidelné akce v obci

Vodění medvěda - Ostatky pořadatel  SDH
Den matek pořadatel  obec
Mezinárodní den dětí pořadatel  obec, SDH
Hodová zábava  pořadatel  SDH
Mikulášská nadílka pořadatel  obec
Vítání občánků pořadatel  obec

Plán na volební období 2010-2014

Oprava budov OÚ, oprava kaple, zvelebení obce, oprava místních komunikací,udržování místních tradic.

19. 11. Alžběta

Zítra: Nikola

sms infokanal.jpg

Hospůdka U Jany

http://www.zabestnilhota.cz/index.php?id=32&action=detail&nid=1076&lid=cs&oid=4008179

 Hospůdka ve stodole

http://www.zabestnilhota.cz/index.php?id=29&action=detail&nid=1076&lid=cs&oid=4008179

Městská policie

Dotace Olomoucký kraj

Cedule.JPG[1].jpg

Návštěvnost stránek

088049