image
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Zajímavosti obce

Zajímavosti obce

 

Kaple Nanebevzetí Panny Marie

Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Zábeštní Lhotě byla postavena v roce 1842. V roce 1901 byly doplněny věžní hodiny od firmy Fr. Moravus z Brna. Během let kaple prošla několika úpravami a opravami, které byly z větší části uhrazeny z prostředků sbírky občanů obce. Na zadní stěně kaple je vsazena pamětní deska, kterou dodal kameník Jahoda z Hejčína. Nese nápis Padlým ve světové válce 1914-1918 věnují občané. Byla pořízena v roce 1928. K proměně přiměl obec celkově špatný stav chátrající kaple. Kaple je jednou z dominant obce je součástí kulturního dědictví.
Oprava kaple probíhala v letech 2009–2012. V první etapě byly provedeny základní sanační práce, konkrétně statické zajištění objektu lany a výměna střešní krytiny a krovů. Nově byla kaple zakryta pálenými taškami. Ve druhé etapě došlo na opravu provedení nových venkovních omítek, výměnu klempířských prvků a oplechování věže a kopule. Byla osazena nová žaluziová okna, vstupní dveře a vyměněny věžní hodiny. Byla také provedena vnitřní elektroinstalace a napojení kaple na dešťovou kanalizaci. Ve třetí etapě se opravovaly vnitřní omítky a rekonstruovala se kruchta. Ve čtvrté etapě byly dokončeny vnitřní omítky včetně izolací a malba, vnitřní dlažba, terénní úpravy a venkovní nátěr.
Kaple se nachází u parku v dolní části obce. Před kaplí stojí kamenný kříž. V kapli se koná mše svatá vždy na svátek Nanebevzetí Panny Marie, 15. srpna, kdy bývají v naší obci hody. Na Štědrý den je v kapli vánoční koncert, který připravují místní občané a děti. Ale i ve všední dny je toto místo po proměně velmi příjemné k posezení a oddechu.

http://cestamipromen.cz/promeny-2018/750-zabestni-lhota-kaple-nanebevzeti-panny-marie

Kaple Nanebevzetí P. Marie je v majetku obce. Nejedná se o nemovitou kulturní památku, není ani součástí památkové zóny či ochranného pásma.

Kaple     08_OLK_Zabestni_Lhota[1].JPG       10_OLK_Zabestni_Lhota.jpg   05_OLK_Zabestni_Lhota.JPG

 02_OLK_Zabestni_Lhota_pred.JPG IMG_7193[2].JPEG  04_OLK_Zabestni_Lhota_pred_60_lety.jpg

 

Lípa velkolistá - tilia platyphyllos

Lípa velkolistáSolitérně rostoucí lípa u křižovatky uprostřed obce bývala dominantou naší obce. Stáří lípy je udáváno přes 300 let. Ve čtyřech metrech se kmen dvojil a kmen je pravděpodobně dutý. V roce 2022 musel být proveden odbornou arboristickou firmou radikální ořez stromu, jelikož hrozilo jeho vyvrácení do cesty. Nyní se lípa nachází v udržovaném stavu a snad se jí podaří zase hezky obrůst a opět bude ozdobou naší krásné obce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Památník obětem II. světové války

Kamenný blok s deskou s rytým textem: 8.května 1945 pod tím jména padlých (František Harna, Antonín Odstrčil st., Antonín Odstrčil ml.) a pod tím text: PAMÁTKA MRTVÝCH A PŘIPOMÍNKA ŽIVÝCH.

V lese směrem ze Zábeštní Lhoty na Penčice, v blízkosti zelené turistické značky.

4D64E2A3-1A63-4A04-B3A5-86DF62DE0F51.png   83B3AA93-6226-4D0C-B4BF-2BB32158A06B.png